BATI’NIN RUSYA İLE İLİŞKİLERİNDE EN CİDDİ HATALARI

Batı, Rusya ile ilişkilerinde, George W. Bush’un Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğini savunmasından kaynaklanan, Kırım ile birleşmesine gösterdiği tepki de dahil, ciddi hatalar yaptı. Önde gelen Alman politikacılarına göre bu, Rusya Karadeniz Donanması’nın NATO bölgesinde konuşlanması demektir.

Alman politikacı ve Sol Partisi (Die Linke) Milletvekili Gregor Gysi’nin Alman gazetesi Die Welt’e verdiği röportaja göre, Avrupa’da yeni bir güvenlik mimarisi ihtiyacı var.

“Fakat Avrupa’da ne barış ne de güvenlik olmadıkça, böyle bir sistem “Rusya olmadan ya da Rusya’ya karşı” getirilemez.”

Ayrıca, politikacının açıklamasına göre, ABD ve Avrupa, çıkarlarını ısrarla görmezden gelerek Rusya ile ilişkilerinde ciddi hatalar yaptı.

Örnek olarak; Gysi Batı’nın Yugoslavya’ya yaptığı saldırıyı ve Irak’a yapılan müdahaleyi hatırlatıyor.

“Batı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çözüm önerisi olmadan Sırbistan’a saldırdığında, Moskova sonuçları çizdi: Kanunu çiğnerseniz, bu kanun bizim için geçerliliğini yitirecektir.” 

Diğer bir örnek ise Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne füze atılması:

“Rusya’nın kendini Kolombiya’dan koruma bahanesiyle Meksika’ya füze attığını düşünün. Amerikalılar buna inanır mıydı?”

Gysi açıklamasına şöyle devam ediyor, “aynı şekilde Ruslar da ABD’nin Doğu Avrupa’ya attığı füzelerin açıklamasına inanmıyor.”

Gysi; tüm bu olanların, Rusya’nın Kırım ile birleşmesi ve batılı misilleme önlemleri açısından, George W. Bush’un Ukrayna’nın NATO üyeliğini savunmasına kadar uzandığını belirtiyor.

“Bu durum, Rusya Karadeniz Donanması’nın NATO bölgesinde konuşlanması anlamına gelirdi ve Başkan Putin’in cevabı Yarımada ile birleşmek oldu.”

Rusya’nın bu hareketini “uluslararası hukuk ihlali” olarak kınasa bile, Gysi hiçbir zaman batılı anti-Rus yaptırımlarının Rus ekonomisine verdiğinden daha çok Avrupa ekonomisine zarar veren bir hata olduğunu söylemedi.

Üstelik Rusya’nın Asya ve Latin Amerika’da alternatif bir market arayışı içinde olduğunu ekledi. Ve eğer başarılı olursa, Moskova’nın Avrupa’ya ihtiyacı azımsanmayacak kadar azalacaktır.

“Şimdiden görüyoruz ki Putin, yaptırımlara cevap olarak, Avrupa’yı zayıflatmak için her şeyi yapıyor. Recep Tayyip Erdoğan’la uzlaşma sağladı ve bu yolda devam edecek. Bunun sonuçlarının ne olacağını ancak daha sonra söyleyebilirsin.”

Gysi; AB’nin diplomatik adımlar atmak gibi diğer önlemlere başvurabileceğini yeniden belirtti. Kosova’nın topraklarını yasadışı olarak ilhak ettikten sonra Rusya’nın herhangi bir Batı karşıtı yaptırıma girişmediğini de ekledi.

Suriye’deki gelişmeler hakkında politikacı, Barrack Obama’nın en büyük hatasının Putin’e Rusya’nın bölgesel bir güç olduğunu söylemek olduğunu vurguladı.

Başkan Putin’in “kaplan gibi mücadele eden” bir kişilikte olduğunu ve böyle birine böyle bir şeyi söylemek için yanlış alanda bulunduğunu açıkladı.

Ek olarak ona göre, “Putin ve Obama arasında hiçbir kimya yok.” Bunun sonucunda “Putin Suriye’de Amerikalılara Rusya’nın bir dünya gücü olduğunu gösterdi.”

Fakat eğer büyük güçler Suriye’de barış isterlerse, anahtar ülkelerin çıkarlarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini ekledi: ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Rusya.

“Rusya ve ABD bir anlaşmaya varmalı, aksi takdirde hiç kimse kazanamaz.”

Politikacı ayrıca AB’yi de şu sözlerle eleştirdi: “Şu anda bu durum “ne demokratik ne de sosyal açıdan adildir.” “Bürokratiktir ve şeffaf değildir.””

“ABD ile olan Serbest Ticaret Anlaşması’nı nasıl tartıştıklarına bir bakın. Sanki gizli görüşmeler yapıyorlar!”

Yine de AB, üye ülkeleri arasında savaş çıkmamasıyla büyük bir başarı sağlayarak büyük takdir kazandı.

“AB çökerse, devletler arasındaki eski çatışmalar er ya da geç alevlenecek ve belki bir gün yeni savaşları tetikleyecektir. İşte bu yüzden AB’yi korumalıyız.”

Kaynak: https://sputniknews.com/politics/20160829/1044733785/us-europe-mistakes-russia.html

 

Rumeysa Aydemir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s